Published on :

Dygestorium nablatowe, znane również jako dygestorium nastołowe (dygestorium nastawne), to zaawansowany system wentylacyjny stosowany w laboratoriach do bezpiecznej filtracji i odprowadzania szkodliwych gazów, oparów chemicznych oraz par. Centralnym elementem dygestorium nablatowego jest komora manipulacyjna, która może być wykonana z różnych materiałów odpornych na działanie substancji chemicznych, takich jak stal, żywica fenolowa, polipropylen czy szkło. Dzięki wyposażeniu w przesuwane okno i oświetlenie LED, zapewnia wygodne i bezpieczne warunki pracy laboratoryjnej. Dygestoria nastołowe są idealnym rozwiązaniem w laboratoriach z ograniczoną przestrzenią, zachowując pełną funkcjonalność przy minimalnym zajmowaniu miejsca. Istotnym wymogiem jest dostęp do kanału wentylacyjnego, który pozwala na skuteczne usuwanie szkodliwych substancji.

 Budowa dygestorium nablatowego

Standardowa budowa dygestorium nablatowego obejmuje:

Komorę manipulacyjną: Centralnym elementem dygestorium jest komora manipulacyjna, która zapewnia izolację personelu laboratorium oraz minimalizuje ryzyko wycieku substancji chemicznych na zewnątrz. Wnętrze komory utrzymuje ciśnienie ujemne, co skutecznie zapobiega wyciekom.

Okno: Dygestorium jest wyposażone w okno, umieszczone na przeciwwagach. Takie rozwiązanie zapewnia płynne otwieranie okna, umożliwiając dostęp do wnętrza komory. Okno zazwyczaj wykonane jest ze szkła bezpiecznego zamocowanego w ramie aluminiowej lub MDF.

Oświetlenie: W suficie komory znajduje się oświetlenie, które zapewnia optymalne warunki widoczności podczas prac laboratoryjnych.

Gniazda elektryczne: Standardowe wyposażenie obejmuje 2 -3 gniazda elektryczne 230VAC.

System kontroli przepływu powietrza: Ten system monitoruje i, w razie potrzeby, sygnalizuje niski przepływ powietrza za pomocą alarmu optycznego i dźwiękowego.

Dygestorium - czujnik przepływu powietrza
Dygestorium – czujnik przepływu powietrza

Opcje dodatkowego wyposażenia dygestorium nablatowego obejmują wentylator, chemoodporny blat, dodatkowe gniazdka elektryczne, zawory i wylewki wody oraz palnych i niepalnych gazów, elektrycznie podnoszoną szybę, filtr węglowy lub filtr HEPA, wytrzymałą szybę ze szkła hartowanego itd.. Dzięki nim dygestorium może zostać dostosowane do konkretnych potrzeb laboratorium, zapewniając lepszą wentylację, wygodę oraz bezpieczne i czyste warunki pracy.

Dygestorium nablatowe – jakie przewagi

Dygestorium nablatowe jest wszechstronnym rozwiązaniem, które może znaleźć zastosowanie w wielu miejscach, zwłaszcza ze względu na swoje unikalne cechy:

Odporność na chemikalia: Dygestoria nablatowe są idealne do przeprowadzania badań i eksperymentów z substancjami chemicznymi. Komora z wyciągiem gwarantuje bezpieczne warunki podczas manipulacji z toksycznymi lub niebezpiecznymi materiałami.

Mobilność w laboratoriach: Dzięki swojej lekkości i kompaktowej konstrukcji dygestorium nablatowe może być łatwo przenoszone między różnymi pomieszczeniami laboratorium, co czyni je praktycznym rozwiązaniem w sytuacjach, gdzie praca odbywa się w różnych miejscach.

Oszczędność miejsca: Ze względu na to, że dygestorium nablatowe nie wymaga osobnego stelaża, może być postawione na istniejącym blacie lub w ograniczonej przestrzeni. Dlatego znajduje zastosowanie w laboratoriach o ograniczonej przestrzeni roboczej.

Oszczędność kosztów: W porównaniu z tradycyjnymi, wolnostojącymi dygestoriami, wersja nablatowa jest często tańsza, co stanowi korzyść, szczególnie dla laboratoriów o ograniczonym budżecie. Budżetowe dygestorium nablatowe można znaleźć na stronie producenta – firmy JORLAB.

Przemysł i inne sektory: Dygestoria nablatowe nie służą tylko laboratoriom. Wykorzystuje się je również w przemyśle, na przykład w lakierniach do odciągania oparów, w pracowniach jubilerskich czy miejscach, gdzie konieczne jest odciąganie pyłów, zapewniając ochronę pracownikom i środowisku.

Podsumowanie

Dygestorium nablatowe to wszechstronne rozwiązanie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb laboratorium, zapewniając zarówno efektywną wentylację, jak i bezpieczne warunki pracy. Urządzenie to ze względu na swoją uniwersalność i mobilność znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach, gdzie bezpieczeństwo i kontrola emisji substancji chemicznych oraz pyłów są priorytetem.

Źródło: jorlab.pl