Published on :

Pakowanie i oznaczanie przesyłek to istotna kwestia w branży logistycznej, a zwłaszcza farmalogistycznej. W końcu od tego, czy leki zostaną odpowiednio przygotowane do transportu zależy to, czy dojadą do odbiorcy końcowego w nienaruszonym stanie, bezpieczne i w pełni zdatne do użytku. W tym celu należy przestrzegać kilku określnych zasad. Jakich? Podpowiada ekspert branży farmalogistycznej.

Poprawne pakowanie i oznaczanie przesyłki gwarancją jej bezpieczeństwa

Każdego dnia na świecie przewoźnicy transportują miliony paczek. Szczególne znaczenie mają jednak te, które ratują ludzkie zdrowie, a nawet życie, czyli zawierające leki. Aby jednak mogły one dotrzeć do odbiorcy końcowego, czyli najczęściej placówki medycznej, w pełni wartościowe, konieczne jest ich poprawne przygotowanie do transportu. Proces ten zaczyna się w momencie pakowania farmaceutyków i jest istotny dla bezpieczeństwa towaru. To obowiązkiem nadawcy jest odpowiednie zapakowanie przesyłki, dlatego musi on pamiętać o tym, aby wybrać do tego karton, który będzie dostosowany do rozmiarów i wagi towaru. Musi on być nowy, sztywny i wytrzymały, aby z powodzeniem zniósł etap transportu, ale i sortowania. Pusta przestrzeń w kartonie musi zostać wypełniona materiałami amortyzującymi, takimi jak np. folia bąbelkowa czy tektura falista, które ochronią przesyłkę przed uszkodzeniami. Odpowiednio zapakowana paczka musi zostać dokładnie oklejona mocną i szeroką taśmą, aby znajdujące się w niej farmaceutyki nie wypadły podczas żadnego z etapów procesu logistycznego. Następnie na kartonie należy nakleić etykietę transportową oraz włożyć do przylgi list przewozowy niezbędny dla przewoźnika. Do przesyłki zawierającej leki należy dołączyć także dokumenty dotyczące jej zawartości, zwłaszcza informacji o nazwie leków, numerze serii i liczbie produktów.

 „Na kartonie musi znajdować się wyłącznie aktualna etykieta transportowa i list przewozowy, które należy przykleić na górze paczki lub na jej najdłuższym boku. Istotne jest, aby wszystkie dane były dobrze widoczne, ponieważ pracownik operatora logistycznego odbierający paczkę musi mieć możliwość zeskanowania kodu kreskowego. Warto dodać, że jeśli uzna on, że przesyłka jest nieodpowiednio przygotowana do transportu, może odmówić jej przyjęcia” – wyjaśnia Monika Zawalska, Kierownik Magazynu Centralnej Komory Przeładunkowej w Pharmalink.

 Znaczenie naklejek na przesyłkach z lekami

 Farmaceutyki to produkty o szczególnych wymaganiach, dlatego podczas ich przygotowywania do transportu należy przestrzegać odpowiedniego oznaczania kartonów. Np. wg wymogów Pharmalink, paczki zawierające środki kontrolowane (środki odurzające, substancje psychotropowe etc.) należy zakleić taśmą w kolorze czerwonym, a w liście przewozowym umieścić stosowną adnotację w polu „towar”. Na przesyłkach powinny znaleźć się także inne dodatkowe naklejki dotyczące jej zawartości. Wśród nich można wymienić te szczególnie istotne w kontekście przewożonego towaru, czyli np. informujące o tym, że paczka musi być przewożona w danym przedziale temperatur (2-8°C lub 15-25°C), znajdują się w niej cytostatyki lub rejestrator temperatury albo że towar jest dedykowany zwierzętom, zatem jest to przesyłka weterynaryjna. Jest to niezbędne, aby zapewnić produktom leczniczym odpowiednie warunki, co przekłada się na ich bezpieczeństwo, ale także na to, że dojadą do odbiorcy końcowego w nienaruszonym stanie i w pełni zdatne do użytku.

 Operatorzy logistyczni specjalizujący się w usługach dla farmacji, wśród nich firma Pharmalink, przykładają najwyższą wagę do bezpieczeństwa przesyłek w transporcie oraz na etapie ich sortowania. Jednak to nadawca jest odpowiedzialny za poprawne zapakowanie paczki i jej oznaczenie. Musi ona wytrzymać nacisk i drgania w transporcie, a także być na odporna na wstrząsy i zjazd do zrzutni, do jakiego dochodzi na sorterze, dlatego jest to takie istotne.

 Lider logistyki dla farmacji

Pharmalink od ponad 13 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w transporcie leków w warunkach pełnej kontroli temperatury. Świadczy kompleksowe usługi
w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej i dystrybucji leków dla branży farmaceutycznej zarówno dla rynku ludzkiego, jak i weterynaryjnego. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, szpitalami, aptekami oraz odbiorcami leczniczych preparatów weterynaryjnych. Oferowane przez Pharmalink usługi są w pełni zgodne z wymogami Prawa Farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Gwarantuje to najwyższą jakość przechowywania, transportu i doręczenia leków – bezpiecznie
i na czas. Nie bez przyczyny, misja firmy brzmi: „DOWOZIMY ZDROWIE”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pharmalink.pl/

Źródło: materiał nadesłany do Redakcji