Published on :
Politechnika Rzeszowska, jako jedyna uczelnia w Polsce, uczestniczy w międzynarodowym projekcie badawczym, który skupia naukowców, lekarzy i przedsiębiorców z 31 krajów. A polega na badaniu składników jadu węży. Projekt z jednej strony ma pomóc w przygotowywaniu surowic, które ratują życie ludzi. Z drugiej ma pomóc w walce chorobami nowotworowymi.

Aleksandra Bocian  Nasz zespół zajmuje się wyodrębnianiem składników jadu kobr i badaniem ich właściwości. Odkryliśmy m.in. białka, które mają działania antybakteryjne, które hamują wzrost bakterii opornych na antybiotyki. Jesteśmy także w trakcie testowania wpływu toksyn z jadu na komórki nowotworowe.

Jad groźnych węży ma działanie neurotoksyczne, powoduje paraliż, negatywnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy, zaburza krzepnięcie krwi, powoduje martwicę tkanek. Poszczególne składniki mogą być jednak wykorzystane w medycynie. Celem rzeszowskiego zespołu jest wyizolowanie i sprawdzenie czy są one w stanie zwalczać komórki nowotworowe nie uszkadzając innych. Międzynarodowa akcja COST skupia zespoły z 31 krajów, a skierowana jest na badanie dotyczące także jadowitych skorpionów czy pająków.

– Takim najważniejszym współpracownikiem z naszego punktu widzenia jest Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach, oni głównie dostarczają nam jad, byli też pomysłodawcami tego przedsięwzięcia.

Zespół z Rzeszowa niezależnie od czasochłonnych badań antynowotworowych właściwości toksyn, sprawdza też skuteczność surowic na jad węży. Są podawane po ukąszeniu dla ratowania życia. Okazuje się jednak, że nie są jednakowo skuteczne w różnych rejonach świata, choć dotyczą tego samego gatunku.

Konrad Hus  W przypadku węży, które zamieszkują różne rejony w Afryce, ta surowica nie zawsze działa, więc celem tych badań jest znalezienie tych różnic, wymyślenie, które konkretnie białka się różnią i jak duży mają wpływ na to, że ta surowica nie działa.
Dzięki temu mamy nadzieję ze efekty tych badań pozwolą na przygotowanie lepszych surowic, które będą skuteczne w leczeniu ukąszeń węzy.

Badania prowadzone w Rzeszowie mogą się więc przyczynić do ratowania życia ludzi na przykład w Afryce. Rocznie z powodu ukąszeń węży na świcie umiera około stu tysięcy osób.

Źródło: rzeszów.tvp.pl/ foto: B.Motyka, w.prz.edu.pl