Published on :

Dziś już wiemy, że w próbkach wody z Odry zostały stwierdzone złote algi. Przed nami badania uwarunkowań, które doprowadziły do pojawienia się tego gatunku – powiedziała minister klimatu i środowiska podczas briefingu, który odbył się 19 sierpnia 2022 r. w Gryfinie.

Oprócz minister Anny Moskwy w briefingu wzięli udział: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego prof. Grzegorz Dietrich oraz prof. Ryszard Szetela z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Dziękuję służbom, wolontariuszom i mieszkańcom zaangażowanym w oczyszczanie Odry. Śnięte ryby są efektywnie usuwane. Szczególnie ważną rolę odgrywają zapory. Pomagają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu negatywnych skutków skażenia Odry na inne gatunki, czy na brzeg rzeki – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Eksperci Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie ostatecznie zidentyfikowali złote algi po tygodniu analiz, z próbek pobranych 12 sierpnia br. Na możliwość wystąpienia alg wskazała obserwacja skokowego wzrostu stężenia tlenu rozpuszczonego i zwiększonego odczynu pH w próbkach pobieranych z Odry. Wzrosty spowodowane były aktywnością glonów, w wyniku ich zakwitu.

Złote algi to gatunek inwazyjny. Jego występowanie stwierdzono w Europie do tej pory tylko kilkukrotnie i jest mało znany badaczom. Wiadomo, że może żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Zabójczy jest dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzeba odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Podczas kwitnienia algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Są niegroźne dla człowieka.

Służby prowadzą działania mające ujawnić okoliczność, w wyniku których doszło do pogorszenia warunków w Odrze.

Teraz trwa sprawdzenie, co doprowadziło do pojawienia się tych mikroorganizmów w rzece. Szczegółowo analizowane są warunki atmosferyczne, przepływy wody. Prowadzone są także kontrole zrzutów do Odry pod kątem ich zgodności z prawem – podkreśliła minister Anna Moskwa.

Oprócz ustalenia przyczyn, naszym głównym celem jest odtworzenie populacji gatunków chronionych w Odrze. Eksperci obecnie zabezpieczają materiał genetyczny ryb i innych organizmów wodnych, którego wykorzystanie będzie wsparciem dla odbudowy ekosystemu w rzece. Obecnie jest czas intensywnej pracy naukowców, wydawania zaleceń, rekomendacji, również ze strony GDOŚ, by móc podejmować kolejne kroki. Dbamy by prace odtworzeniowe były zgodne ze środowiskiem Odry. Nie będzie można np.  wypuszczać do niej  narybku z innych rzek czy akwenów. Już teraz pracujemy nad działaniami przyrodniczymi zgodnymi z naturalnym charakterem Odry – powiedziała minister Moskwa.

Źródło: gov.pl