Published on :

Już po raz drugi miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji pt. „Ochrona środowiska niejedno ma imię” organizowanej przez ARQUES Sp. z o. o. Podkreślam, że po raz drugi dlatego, że była to… dopiero druga edycja więc mogę się nazwać stałym bywalcem. I podobnie do pierwszej, tym razem również dostałem zaproszenie w roli prelegenta 🙂 Ale po kolei… Rzecz miała miejsce w Sypniewie (woj. wielkopolskie). Chronologicznie wyglądało to tak:

19 września Organizatorzy rozpoczęli oficjalnie tegoroczną edycję uroczystą kolacją. Była dobra zabawa i tak miła atmosfera, że nikt nie spieszył się z opuszczeniem parkietu nawet mimo perspektywy nadchodzącego intensywnego dnia. Czy miewacie czasami to uczucie dylatacji czasu, gdy 1 godzina mija w tempie 10 minut? Jeśli nie zapraszam do Sypniewa 😉

20 września to dzień intensywnej pracy intelektualnej zagwarantowanej najpierw przez wykłady a następnie przez warsztaty. Warto odnotować, że w tym dniu swoje „5 minut” (a ściśle 30 minut) na forum miało Przedsiębiorstwo Geologiczne Sp. z o.o. w osobie Przemka Domoradzkiego z wystąpieniem, pt.: „Oznaczanie AT4 w odpadach”. Brawo! Z kolei popołudniowy czas wypełniły warsztaty aparaturowe prowadzone w małych grupach przez praktyków. Zajęcia dotyczyły m.in. analizy krzemionki respirabilnej, prawidłowych metod ważenia i automatycznych systemów pobierania próbek. Wisienką na torcie drugiego dnia było klimatyczne ognisko nad jeziorem.

21 września wykłady rozpoczął Krzysiek Jędrzejczyk tematyką dotyczącą organizacji badań biegłości – a jako akredytowany organizator (nr akredytacji PT007 – pisałem już o tym tu: https://wolowiec.net/2018/08/05/pt-007/ ) wie co mówi! W tym dniu uczestnicy (a pomimo piątku i słonecznej pogody frekwencja nie spadła) mogli też posłuchać mojej wypowiedzi na temat wyboru optymalnej metody badawczej.

Wizualizacja? Proszę bardzo:

[foogallery id=”831″]

Szczegółowy harmonogram możecie zobaczyć tu: PROGRAM KONFERENCJI

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i zapowiedzią kolejnej edycji w przyszłym roku – szczegóły zapewne znajdziecie na www.arques.pl 

Ogólnie rzecz biorąc: ciekawa tematyka, ciekawa forma – praktycy mówią do praktyków, przyjemna atmosfera i super miejsce.

Trzymajcie rękę na pulsie, bo warto!

Krzysztof Wołowiec