Published on :

Od dłuższego czasu blog nie wzbogacił się o żaden nowy wpis! Działo się tak nie z powodu braku godnych odnotowania wydarzeń, a właśnie z powodu ich nadmiaru, który skutecznie konsumował skromny przedział czasu poświęcany na ten obszar. W minionych miesiącach poza codzienną praktyką laboratoryjno-geologiczno-środowiskową, którą się zajmujemy, rozwijaliśmy intensywnie obszar badań biegłości. Efekt tego mogę teraz wyrazić w postaci takich oto liczb opisujących miniony rok: 

  • 10 europejskich krajów, w których świadczyliśmy usługi
  • 36 zrealizowanych rund badań biegłości
  • 293 uczestników.

To już jest wystarczający powód do dumy, jednak poszliśmy aż kilka kroków dalej. I oto dzięki naszej determinacji i wytrwałości, której już dawno przestała pomagać mocna kawa, powyższą listę mogę teraz znacząco uzupełnić, co z satysfakcją robię poniżej!

  1. Wdrożony system zarządzania wg ISO 17043

Tak! Stało się! Badania biegłości organizujemy od wielu lat i wreszcie sformalizowaliśmy tą działalność w postaci setek stron procedur, formularzy, instrukcji itp. Właściwie stosowniejszą jednostką miary zamiast stron byłyby gigabajty, ponieważ nasze Dzieło istnieje jedynie w wersji elektronicznej. A to oznacza, że nigdy nie zgubimy żadnego formularza, żadnej strony, żadnej cyferki. Wszystkie rejestry z dostojnością same upominają się o aktualizację, a dokumenty zawsze wytrwale czekają w jedynym słusznym dla siebie miejscu zatwierdzone elektronicznymi podpisami J Wszystko jest przejrzyste, łatwo dostępne i pedantycznie poukładane w postaci zer i jedynek w pancernych serwerach, które de facto monitoruje nasz www.cloudmetric.pl ! System zarządzania przeszedł niedawno rygorystyczny audit wewnętrzny i uważam, że jest doskonały! Voila!

  1. PTCenter

Kto go jeszcze nie zna powinien zajrzeć tu: http://badaniabieglosci.pl/ptcenter/ i poświęcić ok. 1 min. na rejestrację. Ta prosta czynność otwiera dostęp do całej naszej oferty bez konieczności trawienia czasu na przeszukiwanie strony internetowej i otwieranie kolejnych załączników. Dalsze zalety docenią uczestnicy badań biegłości. Jeżeli jednak jakaś tajemnicza siła Was powstrzymuje przed tym krokiem, spróbujcie na początek wersji demonstracyjnej: http://demo.badaniabieglosci.pl/user/login/ .

W ostatnich miesiącach PTCenter został znacząco udoskonalony, przez co zyskał wiele nowych możliwości. Obecnie testujemy kolejną wersję, która wkrótce trafi do szerokiego cyberświata. Na temat PTCenter wspominałem wcześniej: https://wolowiec.net/2017/07/18/ptcenter-czesc-1/

  1. Programy badań biegłości 2018

Są i już cieszą się dużą popularnością! Znajdziecie je na stronie www.badaniabieglosci.pl oraz przez wychwalany powyżej PTCenter. Warto uważnie śledzić nasze poczynania, ponieważ za moment pojawią się dwa zupełnie nowe programy: mikrobiologia wody i badania wody pitnej. Liczba miejsc będzie ograniczona a udział – uwaga: DARMOWY! Tego nie znajdziecie nigdzie indziej! W tym miejscu natarczywie przypomnę o PTCenter – osoby zarejestrowane otrzymają automatyczne powiadomienie, gdy nadejdzie „czas start” zapisów do programu. W tym roku tradycyjnie organizujemy również badania biegłości pod szyldem POLLAB-u:

http://pollab.pl/files/dokumenty/wyniki_badan/2018/5.2018_informacja_zaakc.pdf

Będzie się działo!

  1. CloudMetric

System pomiaru parametrów środowiskowych. Opracowany od podstaw w naszym dziale badawczo-rozwojowym.
Jest uniwersalny, łatwy w montażu, praktycznie bezobsługowy. Bez problemu zmierzy w sposób ciągły np.: pH w akwarium, temperaturę w suszarce laboratoryjnej, wilgotność w pokoju wagowym, ciśnienie atmosferyczne za oknem oraz promieniowanie jonizujące w piwnicy chemika-amatora a także wiele innych parametrów w dowolnej konfiguracji. I oczywiście wyśle komunikat, jeśli pomiar odbiegnie od Waszych oczekiwań. Wszystko ładnie zaprezentowane „na-żywo” na ekranie komputera, tableta albo smartfona w dowolnym miejscu na ziemi i w jej pobliżu 😉 Pierwsze egzemplarze już działają u klientów! Strona www.cloudmetric.pl powie Wam więcej na ten temat.

  1. Pracownia badań mikrobiologicznych

Cel to marzenie z datą realizacji! Laboratorium mikrobiologiczne marzyło mi się od dawna jako oczywiste uzupełnienie fizykochemii. W końcu wymyśliłem w jaki sposób to sfinansować, opracowałem projekt, zamieniłem go na ozdobione datami etapy, znalazłem odpowiednie osoby i gotowe! Pracownia mikrobiologiczna działa! Zrobiliśmy to bardzo szybko, w niewiele ponad pół roku. Najpierw długie godziny konsultacji i projektowania. Potem intensywne prace budowlane. Zakupy wyposażenia. Urządzanie. Wyposażanie. Ustawianie. Sprzątanie. Ustawianie… I wreszcie wszystko działa! Brawo!

 

Poza tą listą oczywiście toczyło się „normalne” życie a w nim: tradycyjna, coroczna ocena przez Polskie Centrum Akredytacji, audit recertyfikujący systemów ISO 9001, 14001 oraz 18001, udana organizacja konferencji OPEGO i dziesiątki tysięcy przebadanych rutynowo próbek wód, gruntów, odpadów i skał. Ha! I prawie zapomniałem: kupiliśmy i uruchomiliśmy chromatograf GC-MS i wdrażamy pewną zupełnie nową dziedzinę badań, którą ze względów strategicznych, póki co przemilczę ;). O planach na bieżący rok już niebawem. Trzymajcie rękę na pulsie!

Krzysztof Wołowiec